Native Instruments Traktor Z1 MK2
Item No. : 207542
Boullard Price:
219.–The specialist's opinion
The Native Instruments Traktor Z1 MK2 is a compact and powerful DJ controller that turns your computer or mobile device into a complete mixing console.
As the ideal partner of Traktor software, it offers professional mixing functionality in a portable format.
DJs can now take their gear anywhere without sacrificing quality or performance. Its intuitive interface ensures smooth handling, even for the most demanding sessions.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Plug and Play : | Yes |
| Compatible software : | Traktor Pro 3 |
| Software Included : | Traktor Pro 3 |
| USB Bus Powered : | Yes |
| Auto Standby : | Vegas Mode |
| Plug and play with TRAKTOR DJ 2 for iPad : | Yes |
| Electronics | |
| Frequency range : | 20-20000 Hz |
| Performance du contrôleur | |
| Channels : | 2 |
| Track control : | 2 |
| Compatible with stems : | Yes |
| Mixer section included : | Yes |
| Dedicated Stem Deck controls with visual feedback : | Yes |
| Dedicated Remix DeckTM controls with visual feedback : | Yes |
| Navigation controls : | Yes |
| Explorer controls : | Yes |
| Encoders for loops : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 129.22mm |
| Width : | 323.22mm |
| Height : | 55.96mm |
| Weights : | 754g |

Our specialists at your service
DJ



