Rane One mk2
Item No. : 211454
The specialist's opinion
The Rane ONE MK2 from Rane is a high-end motorized DJ controller designed for demanding DJs.
It combines authentic vinyl feel with the performance of modern digital DJing.
Authentic vinyl sensations
The Rane ONE MK2 features 7-inch motorized platters offering a precise, natural feel, ideal for high-precision scratching and mixing.
Designed for performance
Thoughtfully designed for the stage, the Rane ONE MK2 features rugged construction, high-performance pads and an ultra-smooth MAG FOUR crossfader, perfect for the most technical styles.
Compatibility and power
Fully integrated with leading DJ Software, the Rane ONE MK2 guarantees exemplary responsiveness, professional audio quality and rock-solid reliability both live and in the studio.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Plug and Play : | Yes |
| DVS upgrade ready : | Yes |
| Compatible software : | Serato DJ Pro |
| Software Included : | Serato DJ Pro |
| USB Bus Powered : | No |
| Auto Standby : | Vegas Mode |
| Nombre total de pads : | 16 |
| Performance du contrôleur | |
| Sampler : | Yes |
| Points Hot Cue : | 16 |
| Manual Loop : | Yes |
| Autoloop : | Yes |
| Beat FX : | Echo, Reverb, Flanger, Phaser, Filter |
| Beat Jump : | Yes |
| Color on jog display : | Yes |
| Audio interface included : | Yes |
| Compatible with stems : | Yes |
| Mixer section included : | Yes |
| Dedicated Hot Cue controls : | Yes |
| Crossfader / Faders de canal : | Yes |
| Jog wheels for nudge, pitch bend & scratch : | Yes |
| High resolution screens : | Yes |
| Explorer controls : | Yes |
| Fader | |
| Fader start : | Yes |
| Crossfader Curve Adjust : | Yes |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | 2 Line (RCA), 2 Phono/Line (RCA), 1 MIC (XLR & Jack TRS 6,3 mm) |
| USB : | USB B, USB B |
| Sorties : | 2 MASTER (XLR, RCA), 1 BOOTH (TRS Jack 6,35 mm), 1 PHONES (JACK 6.35/3.5 mm) |
| Mic input. : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 674 mm |
| Width : | 345 mm |
| Height : | 124.3 mm |
| Weights : | 11.14 kg |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Rane One MK2, Power cable, USB cable, Quick start guide |

Our specialists at your service
DJ


