Ortofon DIGITRACK STYLUS
Item No. : 158994
The specialist's opinion
Diamond for OM and CC Digitrack from the famous DJ brand, Ortofon The DigiTrack is the perfect marriage of simplicity and functionality.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Output voltage : | 1000 Hz, 5 cm / sec. - 8 mV |
| Channel balance : | 1 kHz - 1,5 dB |
| Channel separation (KHz) : | 22 dB, 15 dB |
| Frequency response : | 20-18 000 Hz + 3 / -2 dB |
| Compliance, dynamic lateral : | 12 µm / m N |
| Stylus type : | Spherical |
| Support force : | 2,0-4,0 g (20-40 mN) |
| Recommended tracking force : | 3,0 g (30 mN) |
| Weights : | 18.5 g |

Our specialists at your service
DJ


