Yamaha Rock Set Absolute Maple Hybrid Walnut
Item No. : 177790
| Material : | Maple |
| Fittings : | Chrome |
Boullard Price:
3'866.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
As its name suggests, the Absolute Hybrid Maple kit combines North American maple and Wenge.
This alliance produces an expressive tone and a wide dynamic spectrum, able to transcribe the finest nuances of the musician.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Material : | Maple |
| Fittings : | Chrome |
| Skins : | Remo USA |
| Finishing : | Glossy varnish |
| Set up | |
| Nombre de toms : | 3 |
| Bass drum : | 22" x 18" |
| Tom : | 10 x 7", 12 x 8" |
| Bass tom : | 16 x 15" |
| Accessories | |
| Cymbals included : | No |
| Hardware inclus : | No |
| Seat included : | No |

Our specialists at your service
Drums
