Pearl Session Studio 4 Piece Shell Pack Antique Crimson Red BD22 '' Tom 10''12 '' floor tom 16 ''
Item No. : 184762
| Material : | Birch |
| Fittings : | Chrome |
The specialist's opinion
This Series is an unrivaled shell combination of a Masters grade hardwood selection (4-ply birch exterior) and softer imported tonewood (2-ply African mahogany interior) creating a unique tonal dichotomy between potency , warmth and controlled resonance.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Material : | Birch |
| Fittings : | Chrome |
| Finishing : | Glossy varnish |
| Set up | |
| Nombre de toms : | 3 |
| Bass drum : | 22" x 18" |
| Tom : | 10 x 8", 12 x 9" |
| Bass tom : | 16 x 14" |
| Accessories | |
| Cymbals included : | No |
| Hardware inclus : | No |
| Seat included : | No |

Our specialists at your service
Drums
