Martin & Co Standard Series D-28 StreetLegend
Item No. : 200117
| Body shape : | Dreadnought |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fretboard : | Ebony |
Boullard Price:
2'799.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The Martin D-28 StreetLegend marries the iconic sound of the Dreadnought with an authentic vintage aesthetic, directly inspired by the historic instruments on display at the Martin Museum.
Its Solid spruce top features a subtle visual wear effect, evoking an instrument passed down through the decades, laden with soul and stories, without compromising on build quality.
Solid Indian rosewood back and sides, combined with a carved Sitka spruce bracing, produce a sound, with deep basses, brilliant highs and harmonic depth, the classic sonic signature of Martin dreadnoughts.
The satin-finish neck, with its Modified Low Oval profile, ensures fluid, modern playing comfort. Visually, this Guitar stands out with its aged open tuners, satin-finish aged pickguard, antique white binding, and sober, elegant satin finish.
The D-28 StreetLegend combines visual heritage, acoustic reliability and modern comfort, in an instrument that already seems to be part of your musical history. Supplied in hard case.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Standard Series |
| Body | |
| Body shape : | Dreadnought |
| Top : | Solid Sitka Spruce |
| Fond : | Solid Indian rosewood |
| Sides : | Solid Indian rosewood |
| Bracing : | Scalloped X-Brace |
| Body finish : | Satin |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | Modified Low Oval |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | 16" (406,4 mm) |
| Nut type : | standard |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut : | Os |
| Nut width : | 1.75'' (44,45 mm) |
| Tuning fork : | 25.4'' (645mm) |
| Fittings | |
| Bridge : | Modern Belly - Drop in Saddle |
| Fittings finish : | Nickel |
| Sillet de chevalet : | Os |
| Mechanics : | Nickel Open Gear |
| Accessories | |
| Accessories : | Case included |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Martin Authentic Acoustic Phosphor Bronze, .013-.056 |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars




