Martin & Co LX1E
Item No. : 152336
| Body shape : | Modified 0, jonction corps/manche Ã... |
| Top : | Epicéa de Sitka |
| Fretboard : | FSC Certified Richlite |
Boullard Price:
659.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The Martin & Co LX1E LITTLE MARTIN is a 1/3 guitar, ultra practical because easy to transport, ideal for traveling and for practicing anywhere, while having fun.
Martin has imagined a quality sounding guitar for you!
The Martin & Co LX1E is delivered with a soft cover.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | LX Series |
| Body | |
| Body shape : | Modified 0, body / neck junction at the 14th fret |
| Cutaway : | Non-Cutaway |
| Top : | Epicéa de Sitka |
| Fond : | Composite |
| Sides : | Composite |
| Bracing : | X Brace |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Satin varnish |
| Table finish : | Hand polished |
| Finishing of the back and sides : | Satin |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Hand polished, Birch plywood |
| Fretboard finish : | Satin |
| Profile : | Modified Low Oval |
| Fretboard : | FSC Certified Richlite |
| Radius : | 406 mm |
| Nut type : | Standard |
| Number of nuts : | 20 |
| Key markings : | "Point" |
| Nut : | White Corian 42.9 mm (Head), offset in white Tusq |
| Nut width : | 42,9 mm |
| Fittings | |
| Bridge : | Style Belly |
| Fittings finish : | Chrome |
| Mechanics : | Closed, chrome finish, small buttons |
| Electronics | |
| Preamp : | Fishman Sonitone |
| Control : | General volume, General tone |
| Accessories | |
| Accessories : | Incl. gig bag |
| Gig bag model : | Soft Gig Bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Martin SP Lifespan Phosphor Bronze Medium (SP7200) |
| Manufacture : | Mexico |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars








