Furch Pioneer-ER EAS-VTC
Item No. : 209701
| Body shape : | Poineer Cutaway |
| Top : | Engelmann Spruce |
| Fretboard : | Ebony |
Boullard Price:
1'199.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The Pioneer Series features a compact guitar body, perfect for learning, practicing and traveling.
Featuring exceptional playability and a rich, balanced sound, it benefits from a soundboard voicing process and Booster Soundport resonator, an opening on the top joint for enhanced acoustic performance.
Unlike Little Jane's folding models, the Pioneer offers the same easy-to-transport size in a solid fixed-body design, making it the brand's most affordable solid-wood guitar. Whether you're playing at home or on the go, the Pioneer guarantees perfect playability right out of the bag.
On the electronics side, the Pioneer-ER features LR Baggs' EAS-VTC system, renowned for its ability to faithfully reproduce the instrument's natural acoustic sound. Whether you're on stage or in the studio, this system guarantees clear, precise amplification, with no compromise on sound quality.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Pioneer |
| Body | |
| Body shape : | Poineer Cutaway |
| Cutaway : | Yes |
| Top : | Engelmann Spruce |
| Fond : | Solid Indian rosewood |
| Sides : | Solid Indian rosewood |
| Bracing : | X dam |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Open Pore Satin |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Mahogany |
| Fretboard finish : | Open-pore finish with antibacterial additive |
| Profile : | Furch Soft V |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | 400 mm |
| Number of nuts : | 20 |
| Key markings : | Points |
| Nut : | Black Tusq |
| Nut width : | 45 mm |
| Tuning fork : | 615 mm |
| Truss rod : | Double action |
| Fittings | |
| Bridge : | Ebony |
| Fittings finish : | Chrome |
| Sillet de chevalet : | Black Tusq |
| Mechanics : | Furch Machine Chrome - gear ratio 1:18 |
| Electronics | |
| Piezo : | LR Baggs Element |
| Preamp : | LR Baggs EAS-VTC |
| Control buttons : | Volume, Tone |
| Accessories | |
| Accessories : | Incl. gig bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | D'Addario XS Coated Phosphor Bronze Light (.012 - .053) |
| Manufacture : | Czech Republic |

Our specialists at your service
Acoustic Guitars








