Squier Classic Vibe Jazz Bass' 70s Maple Fingerboard Natural
Item No. : 183178
| Body : | Soft Maple |
| Fretboard : | Maple |
| Configuration : | SS |
Product variations
The specialist's opinion
The Classic Vibe '70s is a nod to the evolution of the Jazz Bass during the CBS years, combining the playability, versatility and impressive tone of its two Fender-designed alnico single-coil pickups with maple fingerboard for a brighter and more punchy sound.
The Classic Vibe series offers the best of the Squier line with more authenticity than the Fender Player line.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Classic Vibe |
| Body | |
| Body shape : | Jazz Bass® |
| Body : | Soft Maple |
| Color : | Natural |
| Body finish : | Gloss Polyurethane |
| Fretboard | |
| Scale : | Long Scale 34" |
| Fretboard : | Maple |
| Fretboard finish : | Tinted Gloss Urethane |
| Profile : | "C" Shape |
| Fretboard : | Maple |
| Radius : | 9.5" (241 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut type : | Narrow Tall |
| Key markings : | Black Block |
| Nut : | Bone |
| Nut width : | 1.5" (38.1 mm) |
| Tuning fork : | 34" (86.36 cm) |
| Sleeve binding : | Screwed |
| Head : | Straight 4 in line |
| Truss rod : | Head Adjust |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Configuration : | SS |
| Bridge pickup : | Fender® Designed Alnico Single-Coil |
| Neck pickup : | Fender® Designed Alnico Single-Coil |
| Controls : | Neck pickup volume, Bridge pickup volume, Tone |
| Position selector : | None |
| Fittings | |
| Bridge : | 4-Saddle Vintage-Style |
| Fittings finish : | Nickel |
| Mechanics : | Vintage-Style |
| Pickguard : | 3-Ply Black |
| Control buttons : | Black Plastic |
| Neck plate : | 4-Bolt Squier® |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Manufacture : | ID |
| Weights : | 5.85 kg |

Our specialists at your service
Basses









