Fender American Vintage II 1960 Precision Bass Rosewood Fingerboard Daphne Blue
Item No. : 197862
| Body : | Alder |
| Fretboard : | Slab Rosewood |
| Configuration : | S |
The specialist's opinion
The American Vintage II series is a real homecoming where each decade offered (50's, 60's and 70's) will give you the feeling and the spirit of the instruments of these eras which have participated in shaping the history of electric music and including Fender is one of the major players.
Nitrocellulose varnish, "Pure Vintage" pickups, 7.25 (184mm) radius, original bridges and tuners ...
Fender offers here real "instruments to go back in time" which will also give you the inspiration to create the music of tomorrow.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | American Vintage II |
| Body | |
| Body shape : | Precision Bass® |
| Body : | Alder |
| Soundboard : | Knurled Flat-Top |
| Back : | 4-Ply Tortoiseshell |
| Color : | Daphne Blue |
| Body finish : | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Fretboard | |
| Scale : | Long Scale 34" |
| Fretboard : | Maple |
| Fretboard finish : | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Profile : | '60s "C" |
| Fretboard : | Slab Rosewood |
| Radius : | 7.25" (184.1 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut type : | Vintage Tall |
| Key markings : | Clay Dots |
| Nut : | Bone |
| Nut width : | 1.70" (43.2 mm) |
| Tuning fork : | 34" |
| Sleeve binding : | Screwed |
| Head : | Right 4 in line, Matching Headstock |
| Truss rod : | Vintage-Style Butt Adjust |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Configuration : | S |
| Bridge pickup : | 1.70" (43.2 mm) |
| Middle microphone : | Pure Vintage '60 Split-Coil Precision® |
| Neck pickup : | Bone |
| Controls : | Volume, Tone |
| Fittings | |
| Bridge : | Pure Vintage 4-Saddle with Threaded Steel Saddles |
| Fittings finish : | Nickel/Chrome |
| Mechanics : | Pure Vintage Reverse Open-Gear |
| Pickguard : | 4-Ply Tortoiseshell |
| Control buttons : | Knurled Flat-Top |
| Neck plate : | 4-Bolt |
| Accessories | |
| Gig bag model : | Deluxe Black Hardshell Case |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Fender® USA 7250M Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges), PN 0737250406 |
| Manufacture : | US |
| Weights : | 11.45 kg |

Our specialists at your service
Basses






