Ernie Ball Music Man StingRay Special - Roasted Maple - Snowy Night
Item No. : 199013
| Body : | Ash |
| Fretboard : | Maple |
| Configuration : | H |
The specialist's opinion
First introduced in 1976, the StingRay has been revered as one of the most iconic bass guitars in history.
This model was the first production four-string bass to feature active EQ.
Flagship of Music Man, the current StingRay Special is the same as it was forty years ago and therefore benefits from a serious manufacture, a solid hardened steel bridge, a roasted maple neck, Lightweight tuners and the famous Music Man humbucker. All of these combined gives you a look, feel and sound that are remarkably unique.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Special Stingray |
| Body | |
| Body shape : | Stingray |
| Body : | Ash |
| Color : | Snowy Night |
| Body finish : | Gloss Polyester |
| Fretboard | |
| Scale : | Long Scale 34" |
| Fretboard : | Roasted maple |
| Fretboard finish : | Oiled |
| Profile : | "C" Shape |
| Fretboard : | Maple |
| Radius : | 11" |
| Number of nuts : | 21 |
| Nut type : | Medium Jumbo |
| Key markings : | Dot |
| Nut width : | 42.86 mm |
| Tuning fork : | 34" |
| Sleeve binding : | Screwed |
| Head : | Right 3 + 1 |
| Truss rod : | Simple, with thumbwheel at the end of the handle |
| Electronics | |
| Electronics : | Active 18 volts |
| Configuration : | H |
| Bridge pickup : | Neodymium Humbucker |
| Controls : | Volume, Trebel, Médium, Bass |
| Fittings | |
| Bridge : | Vintage Music Man® top loaded chrome plated, steel bridge plate with vintage nickel plated steel saddles |
| Fittings finish : | Chrome |
| Mechanics : | Custom Music Man, lightweight |
| Pickguard : | 3-Ply White |
| Control buttons : | Knurled Dome |
| Accessories | |
| Gig bag model : | Etui ou Softcase Mono, selon arrivage. |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Ernie Ball Super Slinky 45-100 |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Basses
















