Ernie Ball Music Man Tim Commerford Artist Series Stingray Bass Fight Night White
Item No. : 210750
| Body : | Ash |
| Fretboard : | Ebony |
| Configuration : | H |
The specialist's opinion
The Music Man StingRay bass from the Artist Tim Commerford Series was developed in close collaboration with legendary bassist Tim Commerford, member of Rage Against the Machine, Audioslave and 7D7D, combining Ernie Ball Music Man craftsmanship with Tim's performance-driven design preferences.
Featuring a resonant ash body, roasted maple neck and ebony fingerboard, this StingRay delivers a powerful and perfectly balanced sound.
This passive model, here in Fight Night White finish, offers raw power and a dynamic touch. This bass incorporates Tim's custom-designed height-adjustable finger ramp, through-string bridge with red mute pads, and black hardware for a sleek, road-ready look. It is now available as part of the complete Music Man range.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Tim Commerford Artist Series |
| Body | |
| Body shape : | Stingray |
| Body : | Ash |
| Color : | Fight Night White |
| Body finish : | Polyester brillant |
| Fretboard | |
| Scale : | 864 mm (34") |
| Fretboard : | Maple |
| Fretboard finish : | Oiled |
| Profile : | Custom |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | 11" |
| Number of nuts : | 22 |
| Nut type : | High profile, wide, Stainless Steel |
| Nut : | Synthetic bone |
| Nut width : | 1-11/16" (42.9mm) |
| Tuning fork : | 864 mm (34") |
| Head : | 4+1 |
| Truss rod : | Adjustable |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Configuration : | H |
| Bridge pickup : | Single Humbucking with Neodymium magnets |
| Controls : | Volume - Push/Pull Boost, 3-position selector -Series / Single / Parallel, Tone |
| Fittings | |
| Bridge : | Vintage music man with foam dampers |
| Fittings finish : | Black |
| Mechanics : | Custom Music Man, lightweight with tapered string posts and ergonomic design |
| Pickguard : | 1-Ply White |
| Accessories | |
| Gig bag model : | Softcase Mono |
| Miscellaneous | |
| Strings : | 50w-70w-85w-105w (Regular Slinky Bass #2832) |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Basses



















