Yamaha NTX 3 - Natural
Item No. : 185225
| Top : | Epicéa sitka massif |
| Fond : | Solid Walnut |
| Sides : | Solid Walnut |
Boullard Price:
999.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
This natural color NTX3 guitar from Yamaha has a modern design as well as a playing comfort suitable for folk and electric guitar players.
The NTX models have a particularity: the shape of the rosette is oval, a rather original design.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | NX |
| Body | |
| Size / Shape : | APX Shape |
| Cutaway : | yes |
| Top : | Epicéa sitka massif |
| Fond : | Solid Walnut |
| Sides : | Solid Walnut |
| Body length : | 490mm (19 5/16") |
| Color : | Brown Sunburst |
| Rosette : | Abalone, mahogany and padauk |
| Body finish : | Gloss |
| Fretboard | |
| Fretboard : | African Mahogany |
| Fretboard finish : | Mate |
| Profile : | Modern |
| Fretboard : | Ebony |
| Radius : | 600mm (23 5/8") |
| Number of nuts : | 22 |
| Nut : | Urea |
| Nut width : | 48 mm |
| Fittings | |
| Tuning fork : | 650 mm |
| Bridge : | Ebony and Walnut |
| Sillet de chevalet : | Urea |
| Mechanics : | Gold plated with black buttons |
| Electronics | |
| Preamp : | Atmosfeel (Undersaddle Pickup + Contact Sensor + Mic) |
| Control : | Master Vol/Mic Blend/Treble EQ |
| Accessories | |
| Accessories : | Delivered with bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Medium (Yamaha S10) |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Classical Guitars






