Fender Custom Shop Pino Palladino Signature Precision Bass
Item No. : 195593
| Body : | Select Alder |
| Fretboard : | Rosewood |
| Configuration : | S |
Boullard Price:
6'449.–The specialist's opinion
Jeff Beck, The Who, Eric Clapton, Simon & Garfunkel and John Mayer all have bassist Pino Palladino.
This signature model is a reproduction of his Precision Bass '62.
A pure marvel of the Fender Custom Shop, equipped with Thomastik Infeld Flatwound JF344 strings. An exceptional tone and feel.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Edition : | Pino Palladino Signature Precision Bass |
| Series : | Custom Artist |
| Body | |
| Body shape : | Precision Bass® |
| Body : | Select Alder |
| Color : | Fiesta Red over Desert Sand |
| Body finish : | Nitrocellulose Lacquer |
| Fretboard | |
| Scale : | Long Scale 34" |
| Fretboard : | Quartersawn Maple |
| Fretboard finish : | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Profile : | "C" Shape |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | 7.25" (184.1 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut type : | Vintage Style |
| Key markings : | White Dot |
| Nut : | Synthetic Bone |
| Nut width : | 1.75" (44.45 mm) |
| Tuning fork : | 34" (86.36 cm) |
| Sleeve binding : | Screwed |
| Head : | Straight 4 in line |
| Truss rod : | Vintage Style |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Configuration : | S |
| Middle microphone : | Vintage-Style Split Single-Coil Precision Bass® |
| Controls : | Volume, Tone |
| Fittings | |
| Bridge : | 4-Saddle American Vintage Bass |
| Fittings finish : | Nickel/Chrome |
| Mechanics : | American Vintage Reverse Open-Gear Bass |
| Pickguard : | 4-Ply Tortoiseshell |
| Control buttons : | Knurled Flat-Top |
| Neck plate : | 4-Bolt |
| Accessories | |
| Gig bag model : | Deluxe Hardshell Case, Strap and Certificate of Authenticity. |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Thomastik-Infeld® Flatwounds, Gauges: (.043 .056 .070 .100) |
| Manufacture : | US |
| Weights : | 14.51 kg |

Our specialists at your service
Guitars / Basses


