Fender Custom Shop 66 'Jazz Bass Heavy Relic Rosewood Fingerboard Shoreline Gold
Item No. : 188627
| Body : | 2-Piece Ash C/S 22" |
| Fretboard : | Round-Laminated Rosewood |
| Configuration : | S-S |
The specialist's opinion
A unique Fender Jazz Bass Custom Shop, as ordered by us with certain specifications, such as the model type (Reissue 66) or the Compound radius of 9.
5" - 16" for perfect playability.
The sound is ideal for Slap, with the Ash body providing a rich tone, with just the right amount of clarity, depth and definition. On the bridge pickup, there's just the right amount of aggressiveness, but without excess. The neck pickup, meanwhile, provides a particularly enchanting velvety quality.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Edition : | 66 Jazz Bass Heavy relic |
| Series : | Custom Shop |
| Body | |
| Body shape : | Jazz Bass |
| Body : | 2-Piece Ash C/S 22" |
| Color : | Shoreline Gold |
| Body finish : | Heavy Relic Nitrocellulose |
| Fretboard | |
| Scale : | Long Scale 34" |
| Fretboard : | Quartersawn Maple |
| Fretboard finish : | Nitrocellulose Painted Head Cap |
| Profile : | 60's Jazz Bass U |
| Fretboard : | Round-Laminated Rosewood |
| Radius : | 9.5 - 16 Compound radius |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut type : | 20 Frets Vintage Upgrade 45085 |
| Key markings : | Micarta White Dot |
| Nut : | Bone |
| Nut width : | 1.5" (38.1 mm) |
| Tuning fork : | 34" |
| Sleeve binding : | Binding .060 Parchment |
| Head : | Large 60's |
| Truss rod : | Bass Top Load |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Configuration : | S-S |
| Bridge pickup : | Hand Wound Jazz Bass LEAD CC |
| Neck pickup : | Hand Wound Vintage Jazz Bass RHY CC |
| Controls : | Neck pickup volume, Bridge pickup volume, Tone |
| Fittings | |
| Bridge : | Vintage Style |
| Fittings finish : | Nickel/Chrome |
| Mechanics : | Vintage Bass Nickel NOS Reverse |
| Pickguard : | 64 Jazz Bass PBP Nitro CC |
| Neck plate : | 4-Bolt |
| Accessories | |
| Gig bag model : | Fender Custom Shop Jazz Bass Black |
| Miscellaneous | |
| Strings : | 45-105 |
| Manufacture : | USA |
| Weights : | 4.10 Kg |

Our specialists at your service
Guitars / Basses


