Fender Custom Shop Namm 2025 Limited, 65' Jazz Bass, Journeyman Relic, Faded Inca Silver
Item No. : 209171
| Body : | 2-Piece Select Alder |
| Fretboard : | 3A Rosewood |
| Configuration : | S-S |
The specialist's opinion
Take a musical trip back to the mid-'60s with the Fender Custom Shop 1965 Jazz Bass® Journeyman Relic®.
This bass guitar faithfully reproduces the look, feel and sound of a beloved '60s Jazz Bass.
The selected two-piece alder body is coated with a nitrocellulose lacquer that gives it the aged, worn look of a vintage instrument. The finish is skillfully reproduced to mimic years of light wear, with scratches, discolorations and scuffs that tell the story of the bass. The quarter-sawn maple neck features a comfortable 1960 "U" profile, and Custom Shop Hand-Wound Jazz Bass® pickups capture the quintessential Jazz Bass® tone.
Other high-end features include a 3A rosewood fingerboard, 184.1 mm radius, 20 Vintage Medium frets (47095), Jazz Bass® 64 wiring, mint green 3-ply Pickguard, Vintage 4-saddle bridge, Vintage tuners, bone saddle, Vintage Disc stringing, deluxe case, strap and certificate of authenticity.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Collection : | Custom Shop |
| Edition : | Namm 2025 Limited |
| Series : | Time Machine™ |
| Body | |
| Body shape : | Jazz Bass® |
| Body : | 2-Piece Select Alder |
| Color : | Faded Inca Silver |
| Body finish : | Nitrocellulose Lacquer |
| Finishing the relicage : | Journeyman Relic |
| Fretboard | |
| Scale : | 34" |
| Fretboard : | Maple |
| Fretboard finish : | Nitrocellulose |
| Profile : | 60's Jazz Bass U |
| Fretboard : | 3A Rosewood |
| Radius : | 7.25" (184.1 mm) |
| Number of nuts : | 20 |
| Nut type : | Vintage |
| Nut : | Bone |
| Nut width : | 1.5" (38.1 mm) |
| Tuning fork : | 34" |
| Truss rod : | Head Adjust |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Configuration : | S-S |
| Bridge pickup : | Hand-Wound Vintage Jazz Bass® Custom Shop |
| Neck pickup : | Hand-Wound Vintage Jazz Bass® Custom Shop |
| Controls : | Neck pickup volume, Bridge pickup volume, Tone |
| Fittings | |
| Bridge : | 4-Saddle Vintage-Style |
| Fittings finish : | Nickel/Chrome |
| Mechanics : | Vintage-Style |
| Accessories | |
| Gig bag model : | Fender Custom Shop Deluxe Hardshell Case |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Nickel Plated Steel (.045-.105 Gauges) |
| Manufacture : | US |
| Weights : | 11.34 kg |

Our specialists at your service
Guitars / Basses


