Fender Custom Shop LIMITED EDITION '59 TEXAS TELEcaster CUSTOM - RELIC WIDE-FADE CHOCOLATE 3-COLOR SUNBURST
Item No. : 201434
| Body : | 2 pieces of selected ash |
| Fretboard : | Rosewood AAA 9mm |
The specialist's opinion
Presented at the Summer Custom Event 2023, this Telecaster perfectly embodies Fender's golden age while combining exceptional playability and high-end design.
With its Wide-Fade chocolate Relic finish and a Bigsby system, the visual of this guitar is perfectly successful.
To ensure the sound is at the rendezvous, the best components from Fender have been selected for the design of this Telecaster. We can note a hand-wound Texas Special pickup set, a 2-piece body made from selected ash and a top-quality maple and rosewood neck. The Large '' C '' neck profile with a modern 9.5 inch radius offers an excellent playing feel. Everything is in place to give you the best experience playing this guitar.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Collection : | 2023 Summer Event LTD |
| Collection : | Limited Edition |
| Body | |
| Body shape : | Telecaster® |
| Body : | 2 pieces of selected ash |
| Color : | Wide Fade 3 Color Sunburst |
| Body finish : | Nitrocellulose Lacquer |
| Finishing the relicage : | Relic |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Erable Quartersawn |
| Fretboard finish : | Nitrocellulose |
| Profile : | Large "C" |
| Fretboard : | Rosewood AAA 9mm |
| Radius : | 9.5" (241 mm) |
| Nut type : | 6105 Narrow Tall |
| Number of nuts : | 21 |
| Nut : | Os |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Bridge pickup : | Hand-Wound TEXAS SPECIAL TELE |
| Neck pickup : | Hand-Wound TEXAS SPECIAL TELE |
| Controls : | Master Volume, Master Tone |
| Fittings | |
| Bridge : | Bigsby B-5 RSD Tele |
| Fittings finish : | Nickel/Chrome |
| Mechanics : | Fender Vintage-Style |
| Accessories | |
| Accessories : | Case included |
| Miscellaneous | |
| Strings : | .010-.046 |
| Manufacture : | USA |
| Weights : | 3.72 kg |

Our specialists at your service
Guitars / Basses



















