Fender Custom Shop 63 'Stratocaster Rosewood Fingerboard Deluxe Closet Classic 3 Color Sunburst
Item No. : 201402
| Body : | 2 pieces of selected alder |
| Fretboard : | Rosewood AAA 9mm |
The specialist's opinion
The best of yesterday and today, this Stratocaster was assembled by the craftsmen of the Custom Shop. Premium parts, hand wound pickups and premium woodwinds make this 1963 reproduction an exceptional guitar.
With its slim neck profile and modern 9.5 inch radius, this guitar offers a contemporary playing feel and stunning vintage tone thanks to its hand-wound 60/63 pickup set.
All in a beautiful, slightly aged nitrocellulose finish, this timeless classic will convince you to be THE Strat you have been waiting for.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Custom Built |
| Body | |
| Body shape : | Stratocaster® |
| Body : | 2 pieces of selected alder |
| Color : | 3 Color Sunburst |
| Body finish : | Nitrocellulose Lacquer |
| Finishing the relicage : | DLX Closet Classic |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Erable Rift Sawn |
| Fretboard finish : | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Profile : | 60 Style Oval ''C'' |
| Fretboard : | Rosewood AAA 9mm |
| Radius : | 9.5" (241 mm) |
| Nut type : | Medium Jumbo / 6150 |
| Number of nuts : | 21 |
| Nut : | Os |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Bridge pickup : | Hand-Wound '60/'63 STRAT |
| Middle microphone : | Hand-Wound '60/'63 STRAT |
| Neck pickup : | Hand-Wound '60/'63 STRAT |
| Controls : | Master Volume, Tone 1. (Neck / Center position pickup), Tone 2. (Bridge pickup) |
| Fittings | |
| Bridge : | Custom Shop Vintage Synchronized Tremolo |
| Fittings finish : | Nickel/Chrome |
| Mechanics : | Vintage Staggered |
| Accessories | |
| Accessories : | Case included |
| Miscellaneous | |
| Strings : | .010-.046 |
| Manufacture : | USA |
| Weights : | 3.50 kg |

Our specialists at your service
Guitars / Basses



















