Fender Rumble Series 200 (V3) Black / Silver
Item No. : 182434
| Type : | Class-D |
The specialist's opinion
For bassists of all skill levels, Rumble bass combos have been redesigned and are now incredibly compact, portable and lightweight.
They deliver a seismic bass sound and have ideal characteristics for live performances.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Rumble™ |
| Power : | NA |
| Channels : | One - (with Selectable Bright Switch, Contour, Vintage Switch and Overdrive) |
| Type : | Class-D |
| Entrées : | One - 1/4" |
| SEND / RETURN Effects Loop : | 1/4" (Send/Return) |
| Finishing : | Black and Silver |
| Loudspeakers | |
| Speakers : | One - 15" Eminence®-Designed Ceramic Magnet Speaker |
| Lamps | |
| Preamp : | NA |
| Dimensions and weight | |
| Weights : | 18.1 kg |
| Miscellaneous | |
| Impedance : | 8 ohms |
| Handle : | Molded Plastic Strap with Nickel-Plated Caps |
| Manufacture : | ID |

Our specialists at your service
Guitar Amps



