Blackstar Silverline Stereo Deluxe 100W 2x12 '' (Show model)
Item No. : 184390
| Type : | Digital Modeling |
The specialist's opinion
The Blackstar Silverline Stereo Deluxe is based on the 1 × 12 Deluxe.
The Stereo Deluxe features two 12-inch Celestion V-Type speakers and Blackstar's Super Wide Stereo technology.
This technology is combined with the 100-watt power section of the Stereo Deluxe to provide musicians with an immersive sound experience they won't find in any other amplifier.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Silverline |
| Channels : | Un canal |
| Type : | Digital Modeling |
| Entrées : | Input Jack 1/4 (6.35) |
| Sorties : | XLR |
| Effects : | Effect Type |
| SEND / RETURN Effects Loop : | Yes |
| Finishing : | Grey Suede |
| Loudspeakers | |
| Speakers : | Celestion V-Type |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 259 mm |
| Width : | 685 mm |
| Height : | 505 mm |
| Weights : | 24 Kg |
| Miscellaneous | |
| Voltage : | 230V EUR |
| Manufacture : | Chine |

Our specialists at your service
Guitar Amps



