Fender '65 Deluxe Reverb
Item No. : 147381
| Type : | Tube |
The specialist's opinion
The '65 Deluxe Reverb® is a 22 watt amp designed for rock, country or blues musicians who want a moderate power model that they can push on stage or in the studio.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | American Vintage |
| Power : | 2 x 6V6 |
| Channels : | Two - (Normal and Vibrato) |
| Type : | Tube |
| Entrées : | Four - (1/4", Two Normal and Two Vibrato) |
| SEND / RETURN Effects Loop : | NA |
| Finishing : | Black and Silver |
| Loudspeakers | |
| Speakers : | One - 12" Jensen® C12K with Ceramic Magnet |
| Lamps | |
| Preamp : | 4 x 12AX7, 2 X 12AT7 |
| Dimensions and weight | |
| Weights : | 23.04 kg |
| Miscellaneous | |
| Impedance : | 8 ohms |
| Handle : | Molded Plastic Strap with Nickel-Plated Caps |
| Manufacture : | US |

Our specialists at your service
Guitar Amps




