Magnatone Varsity Reverb Combo 1X12 '' - Seafoam Green
Item No. : 198435
| Type : | All Lamp Combo |
The specialist's opinion
This small 15 kg tube combo is perfect for small gigs but with the quality and prestige of Magnatone.
This 15 watt class A amp delivers a powerful and dynamic clean sound, typical of the tones of the American amps of the 60s.
This unique model is finished with a magnificent tolex color "Seafoam Green".
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Traditional Collection |
| Power : | 2 x EL84 |
| Channels : | Un canal |
| Type : | All Lamp Combo |
| Entrées : | High Sensitivity -1 MOhms |
| Sorties : | 1x 8 Ohms |
| Effects : | Spring tube driven reverb |
| SEND / RETURN Effects Loop : | No |
| Finishing : | Seafoam Green |
| Loudspeakers | |
| Speakers : | Magnatone Custom 12” Ceramic Magnet, Made by WGS in the USA |
| Lamps | |
| Preamp : | 2 x 12AX7 |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 57 cm |
| Width : | 25,5 cm |
| Height : | 47 cm |
| Weights : | 36 Ibs. - 15 kg |
| Miscellaneous | |
| Voltage : | 230V EUR |
| Impedance : | 8 Ohms |
| Potentiometers : | Aged White Knobs |
| Handle : | Cuir brun vintage |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Guitar Amps



