J. Rockett Audio Design Animal Tour Series
Item No. : 176846
| Bypass : | True Bypass |
The specialist's opinion
The Animal is a precise recreation of a 1968 overdrive "Plexi".
The Animal has the growl and midrange of old classic rock n roll amps but delivers a clean tone by lowering your guitar volume.
The controls are very simple and no matter where they are set, they give you great overdrive.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Volume - Gain - Trebel - Bass |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 Volt DC Center Negative (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 104 mm |
| Width : | 60 mm |
| Height : | 49 mm |
| Weights : | 400 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals







