J. Rockett Audio Design 10 TON HAMMER 10 TON HAMMER Distortion
Item No. : 170055
| Bypass : | True Bypass |
The specialist's opinion
The 10 Ton Hammer is targeted at 80's metal while providing a lot of versatility.
This pedal has a very high gain circuit, so if you are already using a high gain amplifier, you will have white noise ...
and isn't that the point of the game with high gain. It is therefore preferable to play through a clean amp such as a Fender type circuit. In any case, this pedal can go from a very pleasant and sweet OD sound to an overwhelming metal sound! Adjust the bass and treble settings to get THE sound.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Volume - Gain - Trebel - Bass |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 Volt DC Center Negative (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 120 mm |
| Width : | 77 mm |
| Height : | 55 mm |
| Weights : | 540 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals







