Boss PS-6 Harmonist Pedal
Item No. : 144706
The specialist's opinion
A stereo Harmonizer, Pitch Shifter, Detuner and Bender offering three-part harmonies, pitch control with an expression pedal (optional) and pitch variations ranging from -4 to +3 octaves.
All in a compact format, ideal for installation on a pedalboard.
Specification
| Entrées / Sorties | |
|---|---|
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | Mono or Stereo Jack 1/4 |
| Réglages | |
| Controls : | Balance - Shift - Harmony - Key - Mode "S-Bend/Detune/PitchShift/Minor/Major" |
| Electronics | |
| Power supply : | Alkaline battery (9 V, 6LR61) AC adaptor (PSA series: sold separately) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 129 mm |
| Width : | 73 mm |
| Height : | 59 mm |
| Weights : | 440 g |

Our specialists at your service
Effects pedals







