Boss XS-1 Poly Shifter
Item No. : 211021
| Bypass : | Buffered Bypass |
| Circuit : | AD (Analog-to-Digital conversion) :... |
The specialist's opinion
The XS-1 Poly Shifter offers instant re-tuning in a compact, convenient format.
Powered by advanced BOSS algorithms, the result of years of development, this magical pedal transforms overall pitch while preserving the authentic character of your instrument.
You'll enjoy fast tracking, crystal-clear response and impeccable sound, whether you're tuning down, simulating a capo or making extreme octave leaps. A versatile instrument, the XS-1 offers unprecedented playing freedom, making tuning changes fast, smooth and seamless.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | Buffered Bypass |
| Circuit : | AD (Analog-to-Digital conversion): 24-bit AF method (Adaptive Focus method) |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | 1 x Jack 6.35 mm |
| Sorties : | 1 x Jack 6.35 mm |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 Volt DC Center Negative (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 129 mm |
| Width : | 73 mm |
| Height : | 59 mm |
| Weights : | 410 Gr |

Our specialists at your service
Effects pedals







