Boss OC-5 Polyphonic Octave
Item No. : 189190
| Bypass : | Buffered bypass |
The specialist's opinion
The Boss OC-5 is the latest version of the now famous Octaver Boss whose tracking has been improved.
A selection switch between "Vintage" or "Polyphonic" modes as well as a guitar or bass selection make it even more versatile than its predecessor, which was already a reference.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | Buffered bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Pedal switch, GUITAR/BASS switch, VINTAGE/POLY switch, DIRECT LEVEL knob, +1OCT knob, -1OCT knob, -2OCT/RANGE knob |
| Electronics | |
| Power supply : | 9V DC power supply (optional) or 9 volt battery |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 129 mm |
| Width : | 73 mm |
| Height : | 59 mm |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | Taiwan |

Our specialists at your service
Effects pedals







