MXR Yngwie Malmsteen Overdrive YJM308
Item No. : 207958
| Bypass : | True Bypass |
The specialist's opinion
The MXR Yngwie Malmsteen overdrive offers clarity, expressive dynamics and rich harmonics, all perfectly suited to ultra-fast arpeggios, expressive vibrato and commanding riffs.
One of the great strengths of the MXR Yngwie Malmsteen Overdrive is its ease of use.
With just two main controls (gain and volume) guitarists can quickly and easily adjust their sound to suit any style or situation. The pedal is designed to be compatible with a wide range of amplifiers and guitars, making it extremely versatile. Whether you're playing a modern electric guitar or a vintage model, the MXR Yngwie Malmsteen Overdrive easily adapts to your equipment.
Additional Files
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Electronics | |
| Power supply : | 9-volt battery or 9-volt power supply (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 110 mm |
| Width : | 64 mm |
| Height : | 48 mm |
| Weights : | 200 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals










