MXR Duke of Tone
Item No. : 197892
| Bypass : | True Bypass |
The specialist's opinion
Designed in collaboration with independent pedal manufacturer Analog Man, the MXR Duke of Tone Overdrive is aimed at players who want to add a touch of warmth to their gear while retaining presence.
Additional Files
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | True Bypass |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | INPUT Jack |
| Sorties : | OUTPUT Jack |
| Réglages | |
| Controls : | Volume |
| Electronics | |
| Power supply : | 9 Volt DC Center Negative (optional) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 90 mm |
| Width : | 40 mm |
| Height : | 55 mm |
| Weights : | 130 Gr |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals









