Electro-Harmonix Pico oceans 3-Verb Multi-function reverb
Item No. : 205335
| Bypass : | Buffered Bypass |
| Circuit : | Digital |
| Audio : | Mono |
Boullard Price:
134.10The specialist's opinion
The EHX Pico Oceans 3-Verb is an ultra-compact reverb pedal containing the essentials of the ambience with plenty of flexibility and control.
This Pico-sized reverb adds the massive tones of Spring, Plate and Hall reverbs to any pedalboard while using minimal space.
The adjustable decay time, pre-delay / spring length, and tone allow the Oceans 3-verb to create a plethora of spacious tones.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Bypass : | Buffered Bypass |
| Circuit : | Digital |
| Audio : | Mono |
| Entrées / Sorties | |
| Entrées : | Jack 1/4 Mono |
| Sorties : | Jack 1/4 Mono |
| Electronics | |
| Power supply : | 9.6VDC-200mA power adapter included |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 93 mm |
| Width : | 50 mm |
| Height : | 50 mm |
| Miscellaneous | |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Effects pedals









