Suhr Guitars Classic S Antique Tinted Maple Vintage Yellow SSS
Item No. : 194516
| Body : | Alder |
| Fretboard : | Maple |
Boullard Price:
3'999.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The Suhr Classic S Antique combines the best of vintage instruments with modern playability.
The Classic S Antique retains many of the original specs of a 1960s Stratocaster like the nitrocellulose finish, a V63 pickup set, and a 60's C neck profile.
This vintage inspiration is complemented by modern specs like medium stainless steel frets. Jumbo, A compensated radius of 9 to 12 inches, the SSCII buzz cancellation system. Exclusive Suhr self-locking tuners, and the Gotoh 510 tremolo offer foolproof tuning stability. This premium guitar gives you exceptional looks, playability and precision
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Classic S Antique |
| Body | |
| Body shape : | Classic S |
| Body : | Alder |
| Color : | Vintage Yellow |
| Body finish : | Nitrocellulose Lacquer |
| Finishing the relicage : | Antique Nitro |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Maple |
| Fretboard finish : | Nitrocellulose |
| Profile : | 60's C Vintage Medium 830" / 950" |
| Fretboard : | Maple |
| Radius : | 9" - 12" Compound |
| Nut type : | Medium Stainless Steel (.055"x.090") |
| Number of nuts : | 22 |
| Nut : | Tusq White |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Bridge pickup : | V63 Single Coil |
| Middle microphone : | V63 Single Coil |
| Neck pickup : | V63 Single Coil |
| Controls : | General volume, Neck pickup and middle tone, Bridge pickup tone |
| Fittings | |
| Bridge : | Gotoh 510 with steel block |
| Fittings finish : | Chrome |
| Mechanics : | Suhr Locking |
| Accessories | |
| Accessories : | Incl. gig bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Elixir Nanoweb Light / 0.010-0.046 |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Electric Guitars






















