Suhr Guitars CLassic S Vintage Limited Edition Firemist Silver
Item No. : 202235
| Body : | Alder |
| Fretboard : | Rosewood |
Boullard Price:
3'999.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
Product variations
The specialist's opinion
The Classic S Vintage is a limited edition masterpiece designed to capture the essence of vintage guitars.
It features a 3-piece alder body, roasted maple neck, rosewood fingerboard with nickel frets, evoking the authentic and warm tone of the sixties.
The 9-12 inch offset radius ensures effortless playability throughout the neck, giving you the freedom to explore your musical creativity.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | CLASSIC S VINTAGE Limited Edition |
| Body | |
| Body shape : | Classic S |
| Body : | Alder |
| Color : | Firemist Silver |
| Body finish : | Gloss Nitrocellulose Lacquer |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Roasted Maple |
| Fretboard finish : | Oil |
| Profile : | 60's C Vintage Standard .810 - .930 |
| Fretboard : | Rosewood |
| Radius : | 9" - 12" Compound |
| Nut type : | Medium Nickel (.055"x.090") |
| Number of nuts : | 22 |
| Nut : | Tusq |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Bridge pickup : | SSV Humbucker (black) |
| Middle microphone : | V63 Plus (aged green) |
| Neck pickup : | V63 Plus (aged green) |
| Controls : | General volume, Neck pickup and middle tone, Push / Pull Split Winding Tone Knob |
| Fittings | |
| Bridge : | Wilkinson Year One |
| Fittings finish : | Chrome |
| Mechanics : | Gotoh Kluson |
| Accessories | |
| Accessories : | Incl. gig bag |
| Miscellaneous | |
| Strings : | Elixir Nanoweb Light / 0.010-0.046 |
| Manufacture : | USA |
| Weights : | 3.46 kg |

Our specialists at your service
Electric Guitars























