Suhr Guitars Pete Thorn Standard Signature, Inca Silver
Item No. : 202769
| Body : | Alder |
| Fretboard : | Ebony |
Boullard Price:
4'949.–*Full deduction of rents paid in the event of a purchase
The specialist's opinion
The Suhr Guitars Pete Thorn Standard Signature Inca Silver embodies guitarist Pete Thorn's vision: a guitar designed for demanding stage musicians.
Its roasted maple neck with Soft V profile, inspired by vintage 1964 models and Suhr Guitars Classic S necks, offers an extremely comfortable, natural grip.
On the tone side, the new Thornbucker II humbucker delivers a warm, clear and powerful grain that integrates perfectly with V63 single pickups, enabling a wealth of nuances thanks to versatile electronics. The pickguard design has been carefully rethought for a fluid, modern aesthetic, while the Inca Silver finish adds an elegant, distinctive touch. At once classic in spirit and resolutely up-to-date in performance, this guitar is a veritable sound machine, designed to accompany guitarists in every musical situation.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Signature Series |
| Body | |
| Body shape : | Standard |
| Body : | Alder |
| Color : | Inca Silver |
| Body finish : | Gloss |
| Fretboard | |
| Fretboard : | Roasted maple |
| Fretboard finish : | Oil |
| Profile : | Pete Thorn 60's Soft V .830"-.910" |
| Fretboard : | Ebony |
| Nut type : | Jumbo Stainless Steel (.057"x.110") |
| Number of nuts : | 22 |
| Nut : | 1.687" Tusq |
| Electronics | |
| Electronics : | Passive |
| Bridge pickup : | Thornbucker II (Chrome with Window) |
| Middle microphone : | V63 (black) |
| Neck pickup : | V63 (black) |
| Controls : | Volume, Tone |
| Fittings | |
| Bridge : | Wilkinson WVS 130 - 2-Post, Locking Saddles |
| Fittings finish : | Chrome |
| Mechanics : | Suhr Locking |
| Accessories | |
| Accessories : | Travel Pro - Premium Softshell Case |
| Miscellaneous | |
| Strings : | .010-.046 |
| Manufacture : | USA |

Our specialists at your service
Electric Guitars






















