Salvi Ana 40 strings - walnut finish - gut strings
Item No. : 188823
| Number of strings : | 40 strings |
| Range : | MI octave 1 - LA octave 6 |
| Soundboard : | épicéa massif de la vallée de Fi... |
Product variations
The specialist's opinion
The Ana harp is a quality model, for students who do not yet play a pedal harp as well as for harpists who want to obtain a sound similar to that of a small pedal harp with 40 strings
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of strings : | 40 strings |
| Range : | MI octave 1 - LA octave 6 |
| Soundboard : | solid spruce from the Fiemme valley |
| Finish : | walnut |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 162 cm |
| Width : | 80 cm |
| Soundboard width : | 38 cm |
| Weights : | 20 kg |
| Accessories | |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Tuning key included : | Yes |
| Manufacturer's warranty | |
| Manufacturer's warranty extension : | 2 years |

Our specialists at your service
Harps










