Salvi Minerva natural
Item No. : 178765
| Number of strings : | 47 strings |
| Range : | SOL octave 0 - DO octave 7 |
| Soundboard : | Fiemme Valley red fir |
Product variations
The specialist's opinion
The extraordinary elegance of the Minerva Naturelle is born from the association of a masterful sculpture and the luminous beauty of natural wood.
Its volume, projection and sound richness will satisfy harpists looking for a magnificent instrument from all points of view.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of strings : | 47 strings |
| Range : | SOL octave 0 - DO octave 7 |
| Soundboard : | Fiemme Valley red fir |
| Finish : | natural maple |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 190 cm |
| Width : | 100 cm |
| Soundboard width : | 56 cm |
| Weights : | 41 kg |
| Accessories | |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Tuning key included : | Yes |
| Manufacturer's warranty | |
| Manufacturer's warranty extension : | 2 years |

Our specialists at your service
Harps




