Salvi Minerva Gold
Item No. : 178769
| Number of strings : | 47 strings |
| Range : | SOL octave 0 - DO octave 7 |
| Soundboard : | épicéa rouge de la vallée de la ... |
Product variations
The specialist's opinion
A limited edition of a unique work of art: every harpist's dream.
This jewel of the Salvi craftsmanship is enhanced by a leaf gilding, 23 carat gold.
Its aesthetic perfection exalts its deep and vigorous tone, and enchants audiences the world over.
Guides & Reviews
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Number of strings : | 47 strings |
| Range : | SOL octave 0 - DO octave 7 |
| Soundboard : | red spruce from the Fiemme valley |
| Finish : | 23 karat gold; rosewood |
| Dimensions and weight | |
| Height : | 190 cm |
| Width : | 100 cm |
| Soundboard width : | 56 cm |
| Weights : | 41 kg |
| Accessories | |
| Incl. gig bag : | Yes |
| Tuning key included : | Yes |
| Manufacturer's warranty | |
| Manufacturer's warranty extension : | 2 years |

Our specialists at your service
Harps




