Arturia AudioFuse Studio
Item No. : 185422
| Log in : | USB 2.0 |
| Format : | Desktop |
| Entrées : | 4 |
Product variations
The specialist's opinion
With AudioFuse Studio, Arturia offers a flexible, adaptable and powerful desktop audio interface for studios of all kinds.
It offers four high-end preamps, a total of 18 inputs and 20 outputs, Bluetooth functions, two pairs of analog speaker outputs and a stereo headphone output, ADAT and S/PDIF inputs, plus 192 kHz and 24-bit sampling frequencies for high industry standards.
Details
- 8 ANALOG INPUTS DIGITAL I/O
- 4 DiscretePRO© PREAMPS
- BLUETOOTH RECEIVER
- 8 CHANNELS I/O OVER ADAT
- CREATIVE FX BUNDLE INCLUDED
Premium FX included
All AudioFuse interfaces come with the AudioFuse Creative Suite, a constantly evolving selection of creative plugins from our award-winning FX Collection: Pre 1973, Pre V76, Filter Mini, Chorus JUN-6, Comp FET-76, Delay TAPE-201, Rev PLATE-140, Analog Lab Intro, Phaser BI-TRON, Pre TridA.
Additional Files
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Log in : | USB 2.0 |
| Software Included : | Audio Fuse Creative Suite |
| Format : | Desktop |
| Configuration | |
| Definition : | 24 bit |
| Sampling frequency : | 192 kHz |
| Entrées : | 4 |
| Outputs : | 2 |
| Bus powered : | No |
| 48V phantom power : | Yes |
| Entrées / Sorties | |
| Microphone input : | 4 |
| Line inputs : | 2 |
| Instrument inputs : | 2 |
| Line outputs : | 2 |
| Headphone outputs : | 2 |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 26.5 cm |
| Width : | 16 cm |
| Height : | 7.2 cm |
| Weights : | 2.3 kg |
| Miscellaneous | |
| EAN : | -- |

Our specialists at your service
Home Studio












