Universal Audio VOLT 276
Item No. : 193781
| Log in : | USB 2.0 |
| Format : | 1/3 Rack |
| Entrées : | 2 |
Product variations
The specialist's opinion
This audio interface from UAD has a vintage preamp mode and a compressor 76, inspired by the legendary UA 1176, allows you to shape the sound in a powerful way.
Tools that can add tons of classic character and polish your tracks.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Volt |
| Log in : | USB 2.0 |
| Software Included : | Ableton Live Lite, Marshall Plexi Classic Amp Softube Time & Tone Bundle, Melodyne Essential, LX480 Essentials, Ampeg ST-VR Classic Brainworks bx_tuner, Brainworx bx_masterdest Classic, Virtual Drummer DEEP, Virtual Bassist DANDY, LABS |
| Format : | 1/3 Rack |
| Configuration | |
| Definition : | 24 bit |
| Sampling frequency : | 192 kHz |
| Entrées : | 2 |
| Outputs : | 2 |
| 48V phantom power : | Yes |
| Entrées / Sorties | |
| Microphone input : | 2 |
| Line inputs : | 2 |
| Instrument inputs : | 2 |
| Line outputs : | 2 |
| Headphone outputs : | 1 |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 241mm |
| Width : | 103mm |
| Height : | 175mm |
| Weights : | 1Kg |
| Miscellaneous | |
| EAN : | 0819937003219 |

Our specialists at your service
Home Studio





