Universal Audio VOLT 476
Item No. : 195025
| Log in : | USB-C |
| Format : | 1/2 Rack |
| Entrées : | 4 |
Product variations
The specialist's opinion
The UAD Volt 476 is one of the latest gems from the Universal Audio brand.
This 4-input interface features Vintage mode, which will give your sound the warmth of professional preamps, and the 76 compressor based on the legendary UA 1176.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Volt |
| Log in : | USB-C |
| Software Included : | Ableton Live Lite, Marshall Plexi Classic Amp Softube Time & Tone Bundle, Melodyne Essential, LX480 Essentials, Ampeg ST-VR Classic Brainworks bx_tuner, Brainworx bx_masterdest Classic, Virtual Drummer DEEP, Virtual Bassist DANDY, LABS |
| Format : | 1/2 Rack |
| Configuration | |
| Definition : | 24 bit |
| Sampling frequency : | 192 kHz |
| Entrées : | 4 |
| Outputs : | 4 |
| 48V phantom power : | Yes |
| Entrées / Sorties | |
| Microphone input : | 2 |
| Line inputs : | 2 |
| Instrument inputs : | 2 |
| Line outputs : | 4 |
| Headphone outputs : | 1 |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 175 mm |
| Width : | 241 mm |
| Height : | 133 mm |
| Miscellaneous | |
| EAN : | 00819937003226 |

Our specialists at your service
Home Studio





