Focusrite Scarlett 18i20 4th Generation
Item No. : 208506
| Log in : | USB-C |
| Format : | Rack 1U |
| Entrées : | 18 |
Product variations
The specialist's opinion
Scarlett 18i20 is the ultimate studio hub for demanding project studios.
It's fully equipped with 18 inputs and 20 outputs, including eight of our most detailed ultra-low noise mic preamps, line, Hi-Z and MIDI connections for drums, vocals, guitars, keys and synth sFocusrite Control Focusrite Control 2 offers flexible routing and mixing options, allowing you to customize the 18i20's independent outputs to meet the needs of any recording session.
Extend and synchronize your setup with ADAT, S / PDIF and Word Clock connections. Air mode, with Presence and Harmonic Drive brings the sound of large studio consoles to your recordings, while Auto Gain and Clip Safe mode mean you never have to worry about levels. Low latency monitoring, speaker A / B switching, and a built-in talkback mic are perfect for serious project studios. The Hitmaker Expansion Software Pack contains all the tools you need to record, produce and publish your tracks. And the Focusrite Control 2 desktop and mobile apps let you remotely control your Scarlett from anywhere in the studio. 8 most detailed, ultra-low noise preamps Connect your studio to the 18i20's 4th generation remote-controlled preamps - Scarlett's most transparent and detailed preamps to date. The 69dB gain range provides all the leeway you'll need to get the best results from the most intense multitrack recordings. Control preamp levels from anywhere in the studio with the Focusrite Control 2 apps, giving you the freedom to adjust settings remotely. Auto Gain and Clip Safe Let the 18i20 take care of your levels. Auto Gain instantly adjusts the levels of the eight microphone preamps and Clip Safe keeps them at the right level, automatically adjusting the gain if you risk clipping. You'll never lose a take again. Mix your way, with independent outputs. Take full control of your routing and mixing preferences using Focusrite Control 2 apps, anywhere in the studio. Compose the perfect headphone mix for the artist, or route the signal directly to external gear to add the finishing touches to your mix. Get the big console sound with two redesigned Air modes Presence mode amplifies the high end of your signal, bringing the sound to the front of the mix. Create intimate vocal recordings, capture every detail of acoustic guitars, and hear your drum overheads sparkle. The Presence and Harmonic Drive modes reinforce the midrange overtones of your sound, letting its uniqueness shine through the mix.
Additional Files
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | Scarlett |
| Log in : | USB-C |
| Software Included : | Ableton Live LitePro Tools Intro+ ou FL Studio Producer Edition (6 mois), Hitmaker Expansion |
| Format : | Rack 1U |
| Configuration | |
| Definition : | 24 bit |
| Sampling frequency : | 192 kHz |
| Entrées : | 18 |
| Outputs : | 20 |
| 48V phantom power : | Yes |
| Entrées / Sorties | |
| Microphone input : | 8 |
| Line inputs : | 8 |
| Instrument inputs : | 2 |
| Line outputs : | 10 |
| Headphone outputs : | 2 |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 442 mm |
| Width : | 259,73 mm |
| Height : | 46,55 mm |
| Weights : | 3,304 kg |

Our specialists at your service
Home Studio









