Shure SM57LCE
Item No. : 100207
| Transducer : | Dynamic |
| Manufacture : | Mexico |
The specialist's opinion
The Shure SM57 microphone is "THE" benchmark for dynamic instrument microphones.
It is unidirectional cardioid which makes it an essential microphone for drums, percussion and miking for instrument amplifiers and almost any instrument.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Dynamic |
| Directivity : | Cardioid |
| Frequency response : | 40 Hz - 15 kHz |
| SPL Max : | 94 SPL |
| Impedance : | 310 Ohm |
| Sensitivity : | -56,0 dBV / Pa (1,6 mV) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 157 mm |
| Diameter : | 32 mm |
| Weights : | 284 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Microphone clamp with 3/8 "thread adapter and carrying case included |
| Manufacture : | Mexico |

Our specialists at your service
Microphones

















