Shure Beta52A microphone
Item No. : 149001
| Transducer : | Dynamic |
| Manufacture : | Mexico |
The specialist's opinion
The Shure Beta52A microphone is a dynamic microphone specially designed for low frequencies and high sound pressure levels.
which makes it an ideal microphone for bass drum rehearsals.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Dynamic |
| Directivity : | Supercardioïde |
| Frequency response : | 20 - 10,000 Hz |
| SPL Max : | 174 dB |
| Sensitivity : | -64 dBV / Pa |
| Else : | Integrated articulated gripper |
| Dimensions and weight | |
| Weights : | 605 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | 3/8 thread adapter - Case |
| Manufacture : | Mexico |

Our specialists at your service
Microphones
















