Shure BETA57A Dynamic Supercardiode Microphone
Item No. : 137207
| Transducer : | Dynamic |
| Manufacture : | Mexico |
The specialist's opinion
The Shure Beta 57 A microphone is a dynamic supercardioid microphone.
Its directivity makes it possible to be as close as possible to the broadcast source with a minimum of hooking to feedback.
its shock-absorbing suspension considerably reduces handling noise.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Dynamic |
| Directivity : | Supercardioïde |
| Frequency response : | 50 Hz - 16 kHz |
| Impedance : | 150 Ohm |
| Else : | Pneumatic anti-shock system. |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 160 mm |
| Diameter : | 43 mm |
| Weights : | 275 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Pliers and pencil case |
| Manufacture : | Mexico |

Our specialists at your service
Microphones

















