AKG D5
Item No. : 116871
| Transducer : | Dynamic |
The specialist's opinion
The AKG D5 dynamic microphone is specially designed for vocals and choirs.
Its super-cardioid polar pattern allows feedback to be pushed back to a very high level of gain.
Its double suspension considerably reduces handling noise.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Dynamic |
| Directivity : | Supercardioïde |
| Frequency response : | 0 Hz - 20 kHz |
| SPL Max : | 156 dB |
| Impedance : | 600 Ohm |
| Sensitivity : | 2,6 mV/Pa |
| Else : | Hanging capsule |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 185 mm |
| Diameter : | 51 mm |
| Weights : | 340 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Une pince et un étui |

Our specialists at your service
Microphones
