Shure SM81-LC microphone
Item No. : 137960
| Transducer : | Capacitor |
| Manufacture : | Mexico |
The specialist's opinion
The Shure SM81 microphone is a condenser microphone recommended for picking up guitar, cymbal or piano sounds.
Thanks to its attenuator pad and low pass filter, it will fulfill many roles in a recording studio as well as live.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Capacitor |
| Directivity : | Cardioid |
| Power supply : | 11 to 52V |
| Frequency response : | 20 Hz - 20 kHz |
| SPL Max : | 136 dB |
| Impedance : | 85 Ohm |
| Sensitivity : | -45 dBV/Pa (5,62 mV) |
| Else : | Switchable 3-stage high pass filter: linear, 6 or 18 dB / octave, -10 dB switchable attenuation |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 212 mm |
| Diameter : | 20 mm |
| Weights : | 0.2 kg |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Windscreen and clip |
| Manufacture : | Mexico |

Our specialists at your service
Microphones










