Shure KSM9 / HS
Item No. : 181077
| Transducer : | Capacitor |
| Manufacture : | Mexico |
The specialist's opinion
The Shure KSM9 / CG microphone is a static vocal microphone.
Thanks to its selectable double directivity (Sub-cardioid, Hypercardioid), you can adapt to all stage configurations.
Black version
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Capacitor |
| Directivity : | Multi directivity |
| Power supply : | 48V |
| Frequency response : | 50 Hz to 20 kHz |
| SPL Max : | 153 dB Sub-cardioïde / 150,8 dB Hypercardioïde |
| Impedance : | 145 Ohms |
| Sensitivity : | -50,5 dBV/Pa Sub-cardioïde / -53 dBV/Pa Hypercardioïde |
| Else : | Sub-cardioid or Hypercardioid |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 191 mm |
| Diameter : | 49 mm |
| Weights : | 300 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | A25E microphone clamp in an aluminum carrying case and a very efficient two-stage suspension to reduce handling noise |
| Manufacture : | Mexico |

Our specialists at your service
Microphones










