Shure KSM9 / CG black
Item No. : 155327
| Transducer : | Capacitor |
| Manufacture : | Mexico |
The specialist's opinion
The Shure KSM9 / CG microphone is a static vocal microphone.
Thanks to its selectable double directivity (cardioid or supercardioid), you can adapt to all stage configurations.
Black version
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Capacitor |
| Directivity : | Multi directivity |
| Power supply : | 48V |
| Frequency response : | 50 Hz - 20 kHz |
| SPL Max : | 152 dB |
| Sensitivity : | -51dBV/Pa. |
| Else : | Cardioïde ou supercardioïde |
| Dimensions and weight | |
| Weights : | 300 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Microphone clamp in aluminum carrying case |
| Manufacture : | Mexico |

Our specialists at your service
Microphones










