Rode NT5-S
Item No. : 154316
| Transducer : | Small diaphragm capacitor |
| Manufacture : | Australia |
The specialist's opinion
The Rode NT5-S microphone is a condenser microphone specially designed for the sound of cymbals in overhead but also in proximity.
Studied to be effective both live and in the studio.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Small diaphragm capacitor |
| Directivity : | Cardioid |
| Power supply : | 48V |
| Frequency response : | 20 Hz - 20 kHz |
| SPL Max : | 143 dB |
| Impedance : | 100 Ohm |
| Sensitivity : | -38 dB |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 118 mm |
| Diameter : | 20 mm |
| Weights : | 100 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | RM5 microphone clamp - WS5 windscreen - ZP1 transport pouch |
| Manufacture : | Australia |

Our specialists at your service
Microphones





