Rode NTG-2 Micro
Item No. : 154322
| Transducer : | Capacitor |
| Manufacture : | Australia |
The specialist's opinion
The Rode NTG-2 microphone is a directional super-cardioid condenser microphone.
Its characteristics make it very versatile and allow you to record clear, precise dialogues.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Capacitor |
| Directivity : | Supercardioïde |
| Power supply : | piles ou Phantom |
| Frequency response : | 20 Hz ~ 20 kHz |
| SPL Max : | 131 dB |
| Impedance : | 250 Ohm at 48V and 350 Ohm on battery |
| Sensitivity : | -36 dB re 1Volt / Pascal (15 mV @ 94 dB SPL) +/- 2 dB (at 1 kHz in free field with open circuit) |
| Else : | High-pass filter at 80 Hz (12 dB / octave) |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 280 mm |
| Diameter : | 22 mm |
| Weights : | 161 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | Clip, windshield and case |
| Manufacture : | Australia |

Our specialists at your service
Microphones





