Rode NTR Active Ribbon Microphone
Item No. : 165312
| Transducer : | Ribbon |
| Manufacture : | Australia |
The specialist's opinion
The Rode NTR microphone is a studio ribbon microphone.
Very precise in the high frequencies, its extra fine tape allows recordings at a very high level of precision.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Transducer : | Ribbon |
| Directivity : | Figure 8 |
| Power supply : | 48V |
| Frequency response : | 20 Hz - 20 kHz |
| SPL Max : | 130 dB |
| Impedance : | 200 Ohm |
| Sensitivity : | -30,5 dB re 1 Volt/Pascal (30,00 mV @ 94 dB SPL) +/- 2 dB @ 1 kHz |
| Else : | Highly sensitive 1.8 micron tape |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 216 x 65 x 65 mm |
| Weights : | 1047 g |
| Miscellaneous | |
| What's in the box : | RM2 microphone clamp - Dust cover |
| Manufacture : | Australia |

Our specialists at your service
Microphones



